28.11.09
Herr
3 leg / 7 set Final SCANDINAVIAN
MASTERS 2009
Ulf Ceder FIN 0
Robbie Green ENG 4 (14,15 - , 17,17 – ,18,16 – ,18,16 – 16)
Herr 3 leg / 5 set
Semi final
Jarkko Komula FIN 1
Ulf Ceder FIN 3 (19-13,17 -,14,15 -16-,22,21 -15)
Herr 3 leg / 5 set
Semi final
Robert Wagner NOR 0
Robbie Green ENG
3
(18,15 -13 -,11,13 -18 -,14,18)
RESULTAT
SCANDINAVIAN MASTERS 2009
1. Robbie Green ENG
2. Ulf Ceder FIN
¾. Robert Wagner NOR
¾. Jarkko Komula FIN
5/8. Joey ten Berge NL
5/8. Paul Carter ENG
5/8. Stephen Bunting ENG
5/8. Willy van der Wiel NL
9/16. Sami Sanssi FIN
9/16. Dennis Nilsson SWE
9/16. Vesa Nuutinen FIN
9/16. Daniel Larsson SWE
9/16. Scott Mitchell ENG
9/16. Magnus Caris SWE
9/16. Per Laursen DEN
9/16. Oskar Lukasiak SWE
27.11.09 SCANDINAVIAN MASTERS 2009
Kvarts finalerna
Willy van der Wiel NL 15,20,17
Robert Wagner NOR
15,19,16,16,15,16
Robbie Green
ENG 13,22,15,18,17,14
Stephen Bunting ENG 21,17,18,13
Jarkko Komula FIN
21,20,15,18,16,18
Paul Carter ENG
15,20,18
Ulf Ceder FIN 15,17,19,18,16,18
Joey ten Berge NL 14,16
27.11.09 SCANDINAVIAN MASTERS 2009
1/8 dels finalerna spelades enligt följande:
Willy van der Wiel NL 14,13,20,14,17,14
Sami Sanssi FIN 18,15,22
Dennis Nilsson SWE 16,18,18
Robert Wagner NOR 14,16,15,15,14,21
Robbie Green ENG 13,15,21,18,22,17
Vesa Nuutinen FIN
Daniel Larsson SWE 19,17,16
Stephen Bunting ENG 18,20,15,17,18,18
Scott Mitchell ENG 19,18,23
Jarkko Komula FIN 14,15,15,18,16,15
Magnus Caris SWE 15,14,21,14
Paul Carter ENG 17,17,16,15,15,15
Per Laursen DEN
Ulf Ceder FIN 19,13,18,16,15,14
Oskar Lukasiak SWE 19,20,17,17
Joey ten Berge NL 15,14,18,14 ,20,13
28.11.09
Herr 5 set Final NORDIC GENTLEMEN TROPHY
Willy van der Wiel NL 1 13
Scott Mitchel ENG 3 20,15,17
Semi final Herrar 5 set NORDIC GENTLEMEN TROPHY
Willy van der Wiel NL 12,21,10
Stephen Bunting ENG 21,18
Semi final Herrar 5 set NORDIC GENTLEMEN TROPHY
Scott Mitchel ENG
20,19,26
Dennis Nilsson SWE
21,24
Nordic Gentlemens Trophy
1.Scott Mitchell ENG
2.Willy van der Wiel NL
3/4.Stephen Bunting ENG
3/4.Dennis Nilsson SWE
5/8 Oscar Lukasiak SWE
5/8 Per Laursen DEN
5/8 Joey ten Berge NL
5/8 Jari Haavisto FIN
28.11.09
Dam
5 set Final
NORDIC LADIES TROPHY
Tarja
Salminen
FIN 3
23
,17,14
Kirsi Viinikainen FIN 0
RESULTAT
Nordic Ladies Trophy
1.Tarja Salminen FIN
2.Kirsi Viinikainen FIN
¾ Anna Forsmark
¾ Marika Juhola
5/8 Veronica Lampén
5/8 Anneli White
5/8 Viveca Sjöberg
5/8 Anette Tillbom
VILKEN DART HELG !
27 – 29 november spelas utmanarturneringen
SCANDINAVIAN MASTERS
Hosted by Hotell Arkipelag
på Hotell Arkipelag i Mariehamn på Åland med den nordiska dart eliten som
utmanas av internationella toppspelare !
FÖR PROGRAM, RESE OCH LOGI ALTERNATIV
KLICKA DIG VIDARE