Mariehamn wita
Drewniane wille przy niektórych ulicach pamietaja jeszcze czasy carycy Marii. Prawdziwa idylla panuje w cieniu drzew. Lecz miasto Marii ma równiez inne oblicze. Mariehamn to mini-metropolia z nowoczesna zabudowa, wesola wrzawa ludzka oraz znakomita siecia uslug.
Mariehamn jest mlodym miastem zalozonym w 1861 roku, gdy Cesarstwo Rosyjskie swoja potega obejmowalo takze Wyspy Alandzkie i Finlandie. Maria, zona rosyjskiego cara Aleksandra II, uzyczyla miastu swojego imienia. "Mariehamn" znaczy po szwedzku tyle, co "port Marii".
Miasto wyroslo wokól wsi Övernäs lezacej na przesmyku miedzy dwoma zatokami. Ulice w Mariehamn sa proste i szerokie. Parcele byly poczatkowo rozlegle. Dzis sa podzielone, aby udostepnic teren pod dalsza zabudowe. Symboliczna dla miasta jest Esplanada - aleja wzdluz szpaleru lip, z zachodu na wschód, z portu do portu.
Mariehamn to wesole letnisko z dwoma jachtowymi portami goscinnymi, szeregiem hoteli i restauracji. Tutaj, w odrebnym kompleksie budynków maja swoja siedzibe najwyzsze wladze autonomicznych Wysp Alandzkich.
NIECO DANYCH O MARIEHAMN:
10.500 mieszkanców. Powierzchnia miasta: 11.6 km2.
Uslugi oraz sektor publiczny zatrudniaja okolo 60% mieszkanców. 20% zatrudnionych jest w przewozach i transporcie a zaledwie 10% w przemysle.
z
egluga morska z tradycjamiTo symboliczny widok dla nadmorskiego miasta Mariehamn: Spotkanie nowoczesnego promu pasazerskiego z zaglowcem z poczatku XX wieku. Odzwierciedla to blisko 100 lat historii Mariehamn.
zegluga morska byla zawsze wazna dla miasta.Mieszkalo tu wielu znaczacych armatorów. Prekursorem byl Nikolai Sittkoff, stawiajacy na zegluge kupiec, którego statki sprowadzaly zagraniczne towary sprzedawane pózniej w jego sklepie przy ulicy Strandgatan. Sittkoff zmarl w 1877 roku, lecz jego imie przetrwalo do dzisiaj w formie nowego pasazu handlowego gallerian "Sittkoff" w centrum miasta. Pomnik Sittkoffa dumnie stoi przed wejsciem.
August Troberg i Gustaf Erikson to nazwiska dwóch dalszych, poza Sittkoffem, slynnych armatorów. Obydwaj stworzyli wielkie floty handlowe oplywajace wzdluz i wszerz morza i oceany. Gustaf Erikson byl wlascicielem najwiekszej wówczas na swiecie floty zaglowców, z których jeden, czteromasztowiec "Pommern" jest dzis jedna z najbardziej wartych obejrzenia osobliwosci miasta.
z
egluga ma równiez i dzisiaj duze znaczenie dla Mariehamn. Wielu armatorów zeglugi pasazerskiej, frachtowców oraz tankowców ma tutaj swoja siedzibe.
WARTE OBEJRZENIA ATRAKCJE MORSKIE:
Muzeum
zeglugi bogate w eksponaty z epoki zaglowców.Godziny otwarcia: Codziennie 10.00 - 16.00. Latem dluzej.
Telefon: 19930.
Pommern w Porcie Zachodnim (Västerhamn). Jedyny w swiecie frachtowiec zaglowy zachowany w pierwotnym stanie.
Godziny otwarcia: Maj, czerwiec, sierpien codziennie 9.00-17.00. Lipiec 9.00-19.00. Zwiedzanie w pozostalym okresie na zamówienie telefoniczne pod nr 531420.
Dzielnica Tradycji Morskich (Sjökvarteret)
w Porcie Wschodnim (Österhamn). Ekspozycja na temat budowy
i rekonstrukcji zaglowców na Alandach poczynajac od XVIII wieku.
W jednej z hal trwa rekonstrukcja malego osiemnastowiecznego frachtowca. Godziny otwarcia: 1 czerwca - 15 sierpnia codziennie 10.00-18.00. W pozostalym okresie poniedz.-czwartek 9.00-11.00.
Sklepy, restauracje i hotele w Mariehamn
Co roku odwiedza Alandy niemal póltora miliona osób, z których wiekszosc przybywa jednym z promów do Portu Zachodniego (Västerhamn) w Mariehamn.
Okolo 300 tys. przyjezdnych nocuje lub spedza tu urlop. Turystyka jest bardzo istotna dla Wysp Alandzkich, gdyz przyczynila sie do znakomitego rozwoju zaplecza i sieci uslug. Wybierac mozna posród szeregu restauracji oraz hoteli oferujacych w sezonie ponad tysiac miejsc noclegowych. Ilosc sklepów jest zaskakujaco duza jak na tej wielkosci miasto. Latem na ulicy Torggatan - bulwarze sklepowym mrowie ludzkie przypomina duze miasta europejskie.
Przy obu nabrzezach znajduja sie lubiane przez przybyszów porty jachtowe o wysokim standarcie. Przystan goscinna w Porcie Wschodnim (Österhamn) na 350 lodzi nalezaca do Stowarzyszenia
zeglarskiego (Mariehamns Seglarförening) nalezy do najwiekszych w Skandynawii.W restauracjach znajdzie kazdy cos dla siebie: Pizze lub hamburgera na wynos; Pieczone kartofle w restauracyjnym ogrodzie badz obiad wyspiarski w nadbrzeznej restauracji a takze wiele innych propozycji.
ZYCIE KULTURALNE
MIASTABiblioteka dla kazdego
Ciekawy ksztalt, przejrzystosc, jasnosc, przestrzennosc oraz widok na Port Wschodni cechuja Biblioteke Miejska bedaca póki co, tzn. do czasu wybudowania zaplanowanego domu kultury, glównym osrodkiem spotkan i imprez kulturalnych.
W ksiegozbiorze Alandica znalezc mozna w zasadzie wszystko, co ukazalo sie na temat Alandów, zarówno, jezeli chodzi o literature piekna jak i fachowa. Czytelnia oferuje ponad 300 czasopism i gazet oraz wolny dostep do Internetu. W oddzielnym pawilonie mozna przy pieknym widoku delektowac sie muzyka.
Przyjezdni otrzymuja karte biblioteczna za okazaniem dowodu tozsamosci.
W Muzeum Alandzkim (Ålands Museum) mozna sie zaglebic w historie regionu od starozytnosci po dzien dzisiejszy. Natomiast Muzeum Sztuki (Ålands Konstmueum) prezentuje obrazy zarówno juz niezyjacych jak i obecnych tutejszych malarzy. Galeria Miejska (Mariehamnsgalleriet) naprzeciw Stacji Promowej zaprasza m.in. do obejrzenia makiety drewnianej zabudowy Mariehamn z lat 20-stych.
Swoim gosciom miasto ukazuje równiez swoje festiwalowe oblicze.Corocznie maja tu m.in. miejsce festiwale: jazzowy, rockowy, muzyki organowej oraz kultury. Podczas corocznej sierpniowej nocy imprez kulturalnych odbywaja sie wystepy muzyczne w wielu róznych czesciach miasta.
OsRODKI KULTURALNE W MARIEHAMN:
Biblioteka
, otwarta w dni powszednie 11.00-20.00, czytelnia (gazet i czasopism) od 09.00. W soboty 11.00-15.00, czytelnia od 09.00. 1 pazdziernika - 30 kwietnia Biblioteka otwarta jest równiez w niedziele 12.00-16.00.E-mail:biblioteket@mariehamn.aland.fi Internet:www.mhbibl.aland.fi
Muzeum Alandzkie (Ålands Museum), Muzeum Sztuki (Ålands Konstmuseum), otwarte codziennie 10.00-16.00, wtorki 10.00-20.00. 1 wrzesnia - 30 kwietnia w poniedzialki nieczynne.
Galeria Miejska (Mariehamnsgalleriet), otwarta 1 czerwca - 31 sierpnia codziennie 12.00-18.00. 1 wrzesnia - 31 maja wtorki i czwartki 18.00-20.00, soboty i niedziele 12.00-16.00.
MIASTO PRZYRODY
Kwiaciany kobierzec
Miedzy drzewami rozlsniewaja swoja biela zawilce gesto pokrywajace "Lake Celnika" (Tullarns äng) - jeden z miejskich parków. Wiosna nastala w Mariehamn.
Widok ten to co roku atrakcja dla oczu. Zaczyna sie od blekitu przylaszczek, który poprzez biel gajowych zawilców przeistacza sie w zólte morze kwitnacych pierwiosnków. Park "Laka Celnika" to pokryta runem lesnym polana rozposcierajaca sie poprzez gaj poprzecinany sciezkami. Nadaja sie one znakomicie na spacery i przejazdzki rowerem.
Park lezy w zasiegu wzroku od Rynku (Torget) i wysepki Lilla Holmen bedacej takze popularnym miejskim terenem rekreacyjnym, gdzie pochodzace ze Wschodnich Indii pawie dumnie kraza wsród spacerowiczów. Oprócz pawi wysepka posiada plaze, konstrukcje do wspinaczki dla dzieci i maly ogród zoologiczny z ptakami oraz szeregiem malych zwierzatek. Podoba sie tu i dzieciom i doroslym.
Na poludnie od parku i wysepki lezy plaza z campingiem Gröna Udden, którego urzadzenia sanitarne obecnie sa w remoncie. Jeszcze dalej na poludnie, na skraju miejskiego cypla, wsród lak maja mieszkancy Mariehamn swoje ogródki dzialkowe. Malownicza droga w kierunku Järsö przechodzi ponad woda mostami, nasypami i mierzeja. Jak ulal na wycieczke rowerowa!
PLAN MIASTA MARIEHAM / CITY MAP (click here for enter)
WAZNIEJSZE NUMERY TELEFONÓW
Informacja Turystyczna & Wynajem przewodników:
Storagatan 8, tel. 24000. Czynne wrzesien - maj poniedz.- sobota 10.00-16.00, czerwiec - sierpien codziennie 09.00-18.00.Ålandstrafiken (biuro komunikacji lokalnej): Strandgatan 25, tel.25155
Birka Cruises: Östra Esplanadgatan 7, tel.27027
Eckerö linjen: Torggatan 2, tel. 28000
Finnair: Lotnisko, tel.634 500
Silja Line: Norragatan 2, tel.16711
Viking Line: Stiragatan 2, tel.26011
Ålandsresor (biuro podrózy): Torggatan 2, tel. 28040
Numer alarmowy: 112 (alarmuje straz pozarna, pogotowie, policje oraz morska ekipe ratownicza)
Policja: Strandgatan 27, tel.15444
Lekarz dyzurny: tel.10023
Przychodnia (Hälsocentralen): Norragatan 17, tel.5356
Szpital (Ålands centralsjukhus): Sjukhusvägen, te.5355
Dyzurny dentysta & Dyzurny weterynarz: Informacja, t. 14900
Apteki: Provinsialapoteket, Gyllingsgränd, tel.16511
Centralapoteket, Skarpansvägen 24, tel.19714
s
lusarz: Ålands Lås & Järn, Skarpansvägen 28, tel.15640Taxi: tel.10066
Poczta (Posten på Åland): filatelistyka, wymiana pieniedzy, bankautomat (VISA). Czynna równiez w soboty. Torggatan 4, tel.6360
SPORT TO ZDROWIE !
Latwo sie rozruszac w Mariehamn. Najnowszym przybytkiem dla sportowców jest hala Baltichallen, gdzie grupy moga (za rezerwacja) o kazdej porze roku grac w siatkówke, pilke reczna lub nozna oraz hokej halowy.
Od konca lipca az do polowy kwietnia panuje sezon na krytym lodowisku Islandia. W wytyczone godziny oferowana jest jazda dowolna dla kazdego. Oprócz tego uzytkuja hale miejscowe i czasowo
goszczace w Mariehamn druzyny hokejowe.Lodowisko lezy w Idrottsparken tzn. na terenie centralnych obiektów sportowych miasta. Znajduja sie tu tez: boiska do pilki noznej zarówno na trawie jak i zwirowe, odnowiony stadion lekkoatletyczny oraz korty tenisowe. Niedaleko stad tez do hali sportowej Idrottsgården, pod której dachem znajduje sie plywalnia, kregielnia, sale gimnastyczne a takze silownia. Na pólnocy miasta polozone sa kryte korty tenisowe i badmintonowe Bollhalla.
Mariehamn sprzyja rowerzystom i spacerowiczom. Miasto nadaje sie swietnie dla kazdego komu nie chce sie siedziec w domu. Warta zapoznania jest kreta sciezka idaca od Stacji Promowej wzdluz nadbrzeznych skal do portu rybackiego Fiskehamnen.
Miasto posiada tez trzy duze plaze: Nabben, Gröna Udden i Lilla Holmen.
REZERWACJE
Islandia, Baltichallen i Idrottsparken
przyjmuja rezerwacje pod tel.531440 lub 531441, fax 23144.E-mail: jorgen.strand@mariehamn.aland.fi
Idrottsgården: tel.531430 lub 531437, fax 15139.
E-Mail: carita.facius@mariehamn.aland.fi
Bollhalla: tel.22950
MIASTO ROZRYWEK
Dla kazdego cos wesolego
Latajace lodzie, samobrykajace automatyczne dzikie konie, oswojone króliki to tylko czesc atrakcji dla dzieci i doroslych mogacych wypelnic caly dzien. w lunaparku Ålandsparken. Tu mozna odwiedzic palac
spiacej Królewny, powspinac sie, przezyc niezapomniane emocje w lodzi na zjezdzalni wodnej Nautic Jet czy na jednej z karuzel. Najmlodsi moga sie wybiegac i wyskakac w nadmuchanym palacu.Wesole miasteczko Ålandsparken lezy zaraz obok Stacji Promowej Viking Line w Porcie Zachodnim (Västerhamn).
Mariehamn, jakby nie bylo stolica, zaprasza do zabawy i rozrywki równiez wieczorowa pora. Kilka dancingów i dwa kluby nocne stoja otworem. Miasto posiada tez kilka pubów, w których zespoly lub solisci dbaja o to, aby goscie sie dobrze bawili. Latem odbywa sie na rynku festiwal rockowy goszczacy swiatowej slawy artystów. Przy pomoscie Portu Wschodniego (Österhamn) grywa muzyka i mozna potanczyc na swiezym powietrzu.
Ogloszenia w lokalnych gazetach i Informacja Turystyczna, tel.24000 informuja szczególowo o aktualnych wydarzeniach i imprezach.
ZABAWA I ROZRYWKA:
Lunapark Ålandsparken:
Zaprasza; 8 maja - 30 czerwca w dni powszednie 12.00-20.00, soboty i niedziele 12.00-17.00; 1 lipca - 12 sierpnia codziennie 12.00-21.00; 13 - 28 sierpnia codziennie 12.00-17.00.ARCHITEKTURA MIASTA
Architekt Lars Sonck i jego spuscizna
Ratusz, Kosciól, Wyzsza Szkola Morska, Pawilon
zeglarski oraz szereg innych budowli, to wszystko spuscizna architektoniczna po nim. Warto poszukac tego, co Lars Sonck pozostawil po sobie w zabudowie Mariehamn!Lars Sonck (1870-1956), profesor architektury. Przybyl na Alandy z Finlandii jako osmiolatek, gdy jego ojciec otrzymal posade proboszcza gminy Finström.
Przechadzke po miescie warto rozpoczac od kosciola,
sw.Jerzego (St.Görans kyrka) ufundowanego miastu w 1927 roku przez armatora Augusta Troberga. Niedaleko kosciola znajduje sie Wyzsza Szkola Morska mieszczaca sie w monumentalnym budynku spoczywajacym na wzgórzu. Udajac sie od niego kawalek na wschód ulica Södragatan dochodzi sie do pomalowanej na brazowo i szczególnej z wygladu willi zwanej alpejska (Alphyddan), gdyz Lars Sonck zaprojektowal ja w stylu szwajcarskim. Ta sama ulica dochodzi sie do budynku Ratusza otwartego podobnie jak Wyzsza Szkola Morska w 1939 roku. Amator dluzszego spaceru moze sie równiez udac pod kaplice cmentarna, równiez zaprojektowana przez Larsa Soncka. Z miejskiego cmentarza droga przez las na zachód doprowadza do Parku Kapielowego (Badhusparken) przy Porcie Zachodnim. Okolica ta przypomina o czasach przelomu XIX i XX wieku, kiedy to Mariehamn stal sie modnym kurortem. Stojaca w parku, nalezaca do lekarza willa z jasnego drewna sluzyla równiez jako przychodnia dla kuracjuszy. Ponizej w porcie znajduje sie budynek urzedu celnego z konca XIX wieku.Spacer warto zakonczyc ponizej parku w portowej restauracji. Miesci sie ona w czerwonym, z fantazja wybudowanym budynku zaprojektowanym w niepowtarzalnym stylu przez Larsa Soncka. Pierwotnie miescila sie tu letnia willa lekarska.
The Cutty Sark Tall Ship's Race
Festyn na miare nowego tysiaclecia
Przez 4 lipcowe dni (21-24) roku 2000 Mariehamn swietowal jak przystalo na swe morskie tradycje. Byl to festyn i dla ludzi i dla statków, których niemal setka wziela udzial w zaczynajacym sie w Gdansku (!) zlocie The Cutty Sark Tall Ship's Race. Alandzki zaglowiec Pommern w Porcie Zachodnim mial liczne towarzystwo sobie podobnych jednostek.
Stare tradycje zeglugi morskiej uczynily Mariehamn doskonalym gospodarzem tych regat. Kiedy biorace w nich udzial zaglowce pojawily sie w Porcie Zachodnim stworzylo to wrazenie jakby czas sie cofnal o sto lat, gdy to zaglowce i szkuty stojace na redzie nalezaly do tutejszej codziennosci?
Niegdys wplyniecie do portu ozaglowanego frachtowca oznaczalo przede wszystkim mozolna prace i znój. Dzis jest to atrakcja i rozrywka. Zatoka przy Porcie Zachodnim stworzyla wspaniala scenerie dla statków bioracych udzial w The Cutty Sark Tall Ship's Race. Zostaly one zacumowane na dlugosci prawie kilometra, wzdluz nadbrzeznej promenady, tak ze kazdy mógl do nich podejsc z bliska.
Juz po raz drugi Mariehamn goscil statki uczestniczace w The Cutty Sark Tall Ship's Race. Jeszcze dzisiaj wspomina sie z rozrzewnieniem o wspanialym festynie z roku 1988. Prawie wszyscy alandczycy zjawili sie wtedy w porcie by podziwiac przybyle jednostki. Nic odtad w Mariehamn nie dorównywalo nastrojowi tamtych dni. Z utesknieniem czekano wiec na The Cutty Sark Tall Ship's Race roku 2000. W calym miescie byla zabawa, jedzenie, picie oraz atrakcje dla dzieci i doroslych.
The Cutty Sark Tall Ship's Race
1988 (foto: Niklas Kjeldsen)Mariehamn latem to wesole miasto. Do morza zawsze blisko.
Mariehamn ma stara morska tradycje i w roku 1988 i 2000 byl gospodarzem regat The Cutty Sark Tall Ship's Race.
Mariehamn to mala metropolia ze znakomitym zapleczem i siecia uslug dla swoich gosci. Miasto oferuje rekreacje, sport, zycie kulturalne, parki i nature.
Witamy w miescie Marii na autonomicznych Wyspach Alandzkich!
Miasto Mariehamn Pb 5, FIN-22101 Mariehamn Tel. +358(0)18 5310 Fax +358(0)18 531206 E-mail: Internet: |
TEKST: Helena ForsgårdPRZEKLAD NA POLSKI: Uwe Z. Koslowski Email: uwe.koslowski@aland.net ZDJECIA: Niklas Kjeldsen,Kjell Söderlund i Peter Östberg |
back to the frontpage /na strone glowna